Osmanlı Padişahları

Şehzade Mustafanın Ölümü

şehzade mustafa

Osmanlı tarihine, özellikle de kanuni sultan süleymanın tarihindeki kara sayfalardan biridir.Ancak bu sadece biri değildir bundan farklı kara sayfalarda mevcuttur. Fakat şehzade mustafanın kanuni sultan süleyman tarafından boğdurulmasının sebepleri arasında rüstem paşa ve hürrem sultanda bulunmaktadır.Hürrem sultanın ve rüstem paşanın hırsları şehzade mustafanın öldürülmesinde en büyük sebeplerden biridir. Hürrem sultan kendi çocuklarından birinin ( şehzade selim ve şehzade beyazıt) özellikle de Şehzade Beyazıtın tahta çıkmasını istiyordu. Bunun önündeki tek engel tebaanın ve askerin çok sevdiği şehzade mustafa’idi. Bunu başarabilmek için rüstem ve hürrem sultanın beraberce hareket ettiklerine dair söylentiler vs. vardır. Bunlardan biri iran şahına şehzade mustafanın ağzından mektup yollanması ve kanuni sultan süleymanın ölümünden önce tahta gözü olduğu söylentileridir… Hürrem ve rüstem paşa en nihayetinde bu fitnelerinde başarılı olmuşlardır.

1553 yılında kanuni süleyman süleyman ‘ın iran seferinde şehzade mustafa, padişahın çadırında şehzade cihangirin gözleri önünde boğdurulmuştur. Bu durumdan asker etkilenmiştir! Yeniçeriler şehzade mustafa öldüyse oğlu vardır demişlerdir! Kanuni Sultan Süleyman da şehzade nin 7 yaşındaki oğlunu idam ettirmiştir.!

Şehzadenin boğdurulması hakkında: Şehzade mustafa, padişahın otağına davet edilmiştir, ancak otağ içinde sultanı bulamamış, bu esnada üzerine 7 dilsizden oluşan idam mangası saldırmıştır, bunlardan kurtulmuşken peşinden koşan zal mahmud (mahmut) ağa yetişmiş ve şahzedeyi boğarak öldürmüştür. Naaşı otağ önüne bırakılmıştır! Söylentiye göre de tüm bu olup biteni şehzade cihangir görmüş, hadiseden sonra hastalanarak şam’da ölmüştür.

Bir başka söylentiye göre de, şehzade boğdurulduktan sonra cebinden padişahın otağına girme idam edileceksin – boğdurulacaksın notu – mektubu çıkmıştır. Buna aldırış etmeden şehzadenin çadıra girmesi de çok etkileyicidir.

Kanuni sultan süleyman’nın babasından (yavuz sultan selim) aldığı güçlü devleti tam manası ile fetihlerle gaza larla taçlandırması ayrı bir konudur. Ancak şehzadelerine karşı işlediği devlet adına cinayetler hatta katliama dönüşen olaylar ayrı konudur. Şehzade mustafanın ölümünden sonra da taht kavgaları son bulmamış. Aynı anneden, hürrem sultandan olan iki kardeş şehzade beyazıt ve şehzade selim de birbirlerine girmiştir! bunu sonra yazacağım!

not: makale görselinde popüler kültürün kurbanı olduğumun farkındayım!

Bir önceki yazımız olan Padişahların Meslekleri başlıklı makalemizde osmanlı devleti, osmanlı padişahları ve osmanlı padişahların meslekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: , , , , ,

7 Comments

  1. yazı çok güzel olmuş fikirlerinize katılıyorum .

  2. sayfanızı ve yazılarınızı hergün takip ediyorum. emeğiniz için teşekkürler.

  3. Pingback: Hürrem Sultan Kimdir Hürrem Sultanın Çocukları Kimlerdir | Hagia Sophia Ayasofya

  4. Şehzade Mustafanın Boğdurulması | Hagia Sophia Ayasofya
    dizide boğuruldumu?

  5. şehzade mustafa kanuni sulta süleymanın oğlu olan şehzade 400 yıl önce öldü!

  6. kanuni sultan süleymanın şehzadesi mustafa öleli 400 yıl oldu ancak bizim akıllılar daha yeni fark ettiler.

  7. gerçekten şehzade mustafa öleli 500 yıl oldu. şimdimi aklınıza geldi kanuni sultan süleyman‘ın mustafayı öldürdüğü!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

shared on wplocker.com